02.8
21:58

Βελτιώθηκε αλλά πλήρωσε τα λάθη της

Η ΑΕΚ ηττήθηκε στη Ρωσία από την ΤΣΣΚΑ με 1-0 και χαιρετάει πρόωρα την διοργάνωση του Τσάμπιονς Λιγκ ενώ πλέον θα συνεχίσει στο Γιουρόπα – Πλήρωσε το κακό πρώτο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ, εμφανίστηκε σαφώς καλύτερη στην αναμέτρηση της Ρωσίας αλλά δέχτηκε και πάλι γκολ από στημένη φάση

Σοβαρή και με διάθεση να διεκδικήσει το κάτι παραπάνω εμφανίστηκε η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο στη Μόσχα. Οι ποδοσφαιριστές του Μανόλο Χιμένεθ μπήκαν με διάθεση να κυριαρχήσουν στον αγωνιστικό χώρο κάτι που έκαναν στα πρώτα δέκα λεπτά όπου η Ένωση έφτασε δύο φορές με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή των Ρώσων. Στο 10ο λεπτό μάλιστα ο Μάνταλος έγινε αποδέκτης της μπάλας, γύρισε όμορφα και έκανε το σουτ με τον Ακινφέεβ να πέφτει στην δεξιά του γωνία και να απομακρύνει τη μπάλα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε η πρώτη καλή στιγμή και απάντηση της ΤΣΣΚΑ με τον Βιτίνιο από την αριστερή πλευρά να αποφεύγει τον Βράνιες και να σουτάρει με την μπάλα να περνάει έξω από το αριστερό δοκάρι του Ανέστη. Ένα λεπτό αργότερα και πάλι με τον Βιτίνιο η ΤΣΣΚΑ απειλεί καθώς ο ποδοσφαιριστής των Ρώσων βρέθηκε τετ α τετ με τον Ανέστη που ευτυχώς πρόλαβε και μάζεψε τη μπάλα αποφεύγοντας τα χειρότερα.

Η ΑΕΚ έχασε τον ρυθμό της και στο 26’ οι Ρώσοι απειλούν και πάλι με τον Γκολοβίν μετά από σουτ έξω από την περιοχή το οποίο πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του γκολκίπερ της ΑΕΚ. Στο 28’ η Ένωση κέρδισε το πρώτο της κόρνερ με τον Μάνταλο να εκτελεί, η άμυνα των Ρώσων έδιωξε και πάλι ο αρχηγός της ΑΕΚ από πλάγια με σέντρα σουτ προσπάθησε να απειλήσει μάταια.

Στα τελευταία λεπτά πριν την ανάπαυλα η ΑΕΚ προσπάθησε να απειλήσει με τον Λιβάγια στο 41’ να πιάνει ένα σουτ αρκετά άστοχο ενώ τρία λεπτά αργότερα και μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Γιόχανσον βρέθηκε στην περιοχή αλλά ο Ακινφέεβ μάζεψε εύκολα τη μπάλα μετά την χαμηλής έντασης κεφαλιά του Σουηδού.

Η ΑΕΚ τις ευκαιρίες η ΤΣΣΚΑ το γκολ

Αποφασισμένη για να βάλει ένα γκολ στο δεύτερο μισό του αγώνα βγήκε η ΑΕΚ, η οποία πήρε παραπάνω κατοχή και μέτρα στο γήπεδο. Στο 56ο λεπτό η ΤΣΣΚΑ απείλησε με τον Τζαγκόεφ με το σουτ του να περνάει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Ανέστη.

Επτά λεπτά αργότερα η ΑΕΚ χάνει τη μεγαλύτερη ευκαιρία της στο παιχνίδι για να γυρίσει όλο το ματς τούμπα. Αρχικά ο Γιόχανσον έπιασε απίθανο σουτ από μακριά με τον Ακινφέεβ να βρίσκει τη μπάλα με το αριστερό χέρι και να διώχνει δύσκολα. Η μπάλα όμως δεν απομακρύνθηκε και σε δεύτερο χρόνο ο Κλωναρίδης σούταρε απελπιστικά έξω από τα τρία μέτρα.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Μάνταλος ζήτησε πέναλτι σε μια φάση που δύσκολα πάντως θα μπορούσε να σφυρίξει ο διαιτητής της αναμέτρησης. Ο αρχηγός της ΑΕΚ τσίμπησε τη μπάλα με το κεφάλι και ο γκολκίπερ των Ρώσων φαίνεται να τον βρίσκει με το χέρι.

Ότι δεν κατάφερε η ΑΕΚ σε κομβικό σημείο για το παιχνίδι το κατάφερε η ΤΣΣΚΑ σε μια φάση. Ο Βιτίνιο εκτέλεσε το κόρνερ με τον Μπερεζούτσκι να παίρνει τη κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και τον Νάτχο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Ανέστη για το 1-0. Ο Μανόλο Χιμένεθ πέρασε στη συνέχεια του παιχνιδιού και τον Γιακουμάκη ο οποίος στο 88ο λεπτό βρέθηκε κοντά στο γκολ μετά από σέντρα του Λάζαρου όπου με κεφαλιά έστειλε άουτ τη μπάλα.

ΤΣΣΚΑ: Ακινφέεβ, Βάσιν, Α. Μπερεζούτσκι, Β. Μπερεζούτσκι, Μάριο Φερνάντες, Βέρνμπλουμ, Σένικοβ, Τζαγκόεβ (72′ Νάτχο), Γκολοβίν (81′ Μιλανόφ), Βιτίνιο, Τσάλοβ (69′ Ολανάρε)

AEK (Χιμένεθ): Ανέστης, Μπακάκης, Τσόσιτς, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Γιόχανσον, Σιμόες (77′ Γαλανόπουλος), Μάνταλος, Κλωναρίδης (77′ Γιακουμάκης), Λιβάγια (70′ Χριστοδουλόπουλος)

Κίτρινες: 20’ Βράνιες, 33’ Μάνταλος, 38’ Γκολοβίν, 59’ Φερνάντες, 68’ Βασίν, 94’ Χριστοδουλόπουλος