15.7
20:53

Τέλος καλό όλα καλά, με δείγμα θετικό

Ο Γαλανόπουλος γλίτωσε τα χειρότερα, η ΑΕΚ επικράτησε με 2-0 της Μπνέι Σακχνίν στο τελευταίο φιλικό επί πολωνικού εδάφους και παρά τα όποια προβλήματα τραυματισμών και κακοδαιμονιών αντιμετώπισε στη διάρκεια της προετοιμασίας, επιστρέφει στην Αθήνα πλήρης. Ραντεβού την Τετάρτη στις 20:30, στην πρόβα τζενεράλε με τη Γάνδη στο ΟΑΚΑ.

Ξεκίνημα χωρίς πολλά περιθώρια για την αντίπαλη Μπνέι Σακχνίν πραγματοποίησε η ΑΕΚ, η οποία άνοιξε νωρίς το σκορ με τον Χριστοδουλοπουλο και συνέχισε να σκοράρει με τον Γαλανόπουλο και με τις δύο φάσεις να προέρχονται από τα άκρα της ομάδας, η πρώτη από τα δεξιά και η δεύτερη από αριστερά.  Η Ένωση θα μπορούσε να είχε ανεβάσει κι άλλο το σκορ, αν ο διαιτητής δεν σφύριζε οφσάιντ στο γκολ του Γιακουμάκη.

Δεύτερο ημίχρονο με… καρδιακά επεισόδια για την ΑΕΚ. Ο Γκαούτσο βρήκε με τις τάπες στον γόνατο τον εκ των κορυφαίων του πρώτου ημιχρόνου Γαλανόπουλο, με τον μέσο του Δικεφάλου να περνά αλλαγή, γλιτώνοντας τα χειρότερα. Ο ρυθμός του ματς έπεσε, ο Χιμένεθ πραγματοποίησε πολλές αλλαγές και μάλιστα έδωσε και τα πρώτα λεπτά συμμετοχής στον Πατίτο, ο οποίος λόγω τραυματισμού έχασε αρκετές προπονήσεις στο Κιέλτσε. Αλλαγές και στα συστήματα, με το 4-2-3-1 και το 4-4-2 να εμφανίζονται στον αγωνιστικό χώρο.

Γκολ από νωρίς και επικράτηση ρυθμού

Με γκολ μόλις στο 4′ ξεκίνησε το τελευταίο φιλικό της ΑΕΚ στην Πολωνία κόντρα στην Μπνέι Σακχνίν! Ο Βινίσιους έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Λάζαρος με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα. Δύο λεπτά αργότερα ήταν η στιγμή της Μπνέι να απειλήσει, με τον Γκαούτσο να σουτάρει δυνατά έξω από τη μεγάλη περιοχή και τη μπάλα να χτυπά στο δεξί δοκάρι του Ανέστη.

Η Ένωση συνέχισε να δημιουργεί, με αποτέλεσμα στο 14’, οι Λάζαρος και Γκάλο να συνεργάζονται εξαιρετικά, ο τελευταίος σέντραρε στον Γαλανόπουλο, ο οποίος με κεφαλιά μέσα στην μικρή περιοχή έγραψε το 2-0. Ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία για την Ένωση ήταν αυτή στο 18’ όταν ο Γκάλο με εξαιρετική σέντρα, βρήκε τον Γιακουμάκη, ο οποίος με φοβερό σουτ εν κινήσει, έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι. Δύο λεπτά μετά ο Χριστοδουλόπουλος επιχείρησε σουτ, το οποίο πέρασε άουτ, ενώ στο 23’, ακυρώθηκε γκολ με κεφαλιά του Γιακουμάκη, μετά από εκτέλεση φάουλ του Λάζαρου, σε μία οριακή φάση.

Στο 33’ ήρθε ουσιαστικά η πρώτη φάση της Μπνέι, με τον Ζαγκούρι να βρίσκεται απέναντι από τον Ανέστη, ο οποίος έκλεισε με το σώμα του και πέταξε τη μπάλα  κόρνερ. Το κόρνερ εκτελέστηκε, με τον Γκαούτσο να παίρνει τη μπάλα στο κέντρο της άμυνας της ΑΕΚ, ωστόσο η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Στο 34’ ο Γκάλο έκλεψε από τα δεξιά, έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και πήρε ύψος, με τον Λάζαρο να κάνει ψαλίδι και τον Μάταν να μπλοκάρει.

Η ενδεκάδα του πρώτου ημιχρόνου: Ανέστης, Γκάλο, Τσόσιτς, Τσιγκρίνσκι, Βινίσιους, Γαλανόπουλος, Αϊντάρεβιτς, Λάζαρος, Τρίστασον, Κλωναρίδης και Γιακουμάκης.

Σοκ με Γαλανόπουλο και χρόνος σε Πατίτο

Με τρεις  αλλαγές για την ΑΕΚ ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο του αγώνα. Οι Αλμείδα, Βλαχομήτρος και Τσιντώντας μπήκαν στις θέσεις των Κλωναρίδη, Λάζαρου και Ανέστη αντίστοιχα, με το σύστημα να αλλάζει σε 4-4-2 και τους Ούγκο και Γιακουμάκη στην επίθεση.

Στο 54’ η καρδιά των Κιτρινόμαυρων πήγε και ήρθε, καθώς ο Γκαούτσο, με δολοφονικό τάκλιν βρήκε τον Γαλανόπουλο με τις τάπες σχεδόν στο γόνατο, με αποτέλεσμα να πέσει στο έδαφος και στη συνέχεια να περάσει αλλαγή. Όπως είναι φυσικό, το παιχνίδι… χάλασε, ο εκνευρισμός στους Κιτρινόμαυρους επικράτησε, με τον Χιμένεθ να ζητά ηρεμία και «no foul» για να μην υπάρξει συνέχεια στο θέμα.

Στο 61’ η ΑΕΚ πίεσε ψηλά, ο Μπάμπης έκλεψε και ο Γιακουμάκης σούταρε, με τη μπάλα να περνά άουτ. Ο Χιμένεθ συνέχισε τις αλλαγές, με τους Τσιγκρίνσκι και Τρίστασον να βγαίνουν και τους Μανωλά και Αντωνίου να παίρνουν θέση στο γήπεδο.  Στο 70’ ο Γιούσης πήρε τη θέση του Γιακουμάκη και το σύστημα άλλαξε σε 4-2-3-1, με τους Γιούση, Βλαχομήτρο και Αντωνίου να βρίσκονται γύρω από τον προωθημένο και έμπειρο Αλμέιδα. Ο Γιούσης επιχείρησε σουτ, το οποίο πέρασε άουτ και ο Σιμέος με τον Γιαννούτσο,πήραν τις θέσεις των Αϊντάρεβιτς και Τσόσιτς.

Στο 79’ οι Λιβάγια και Πατίτο μπήκαν στο γήπεδο, με τους Βλαχομήτρο και Αντωνίου να περνούν εκτός. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Πατίτο πήρε τα πρώτα λεπτά συμμετοχής του για φέτος, μετά τον τραυματισμό του στο Κιέλτσε, το οποίο του στοίχισε και πάρα πολλές προπονήσεις.

Στο 82΄ο Τσιντώτας έκανε σπουδαία επέμβαση σε σουτ του Μίτο, ενώ ο Λιβάγια με σέντρα από αριστερά, βρήκε τον Γιούση στο δεύτερο δοκάρι, ο οποίος με σκαστό σουτ έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Τελευταία και μάλιστα τεράστια ευκαιρία για την Ένωση. Πατίτο και Αλμέιδα μετά από εξαιρετική συνεργασία, έβγαλαν τον Γιούση σε θέση βολής, με τον νεαρό χαφ να σουτάρει και τον Ματάν να πραγματοποιεί μεγάλη απόκρουση.

Η ΑΕΚ επιστρέφει την Κυριακή το μεσημέρι στην Αθήνα και την Τετάρτη, στις 20:30 το βράδυ θα υποδεχθεί στο ΟΑΚΑ τη Γάνδη για την πρόβα τζενεράλε.

Κίτρινες: Ότμαν, Γκαούτσο