18.5
18:10

Πιστέψτε το μπορείτε!

Πένυ Μακρή

Η ΑΕΚ μπορεί να ηττήθηκε με 81-72 απ’ τον Παναθηναϊκό, αλλά έδειξε για ακόμα μια φορά ότι μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στους Πράσινους και να κάνει την έκπληξη, που αν το πίστευε παραπάνω θα την έκανε σήμερα. Πολύ καλή η Βασίλισσα στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να πάρει από νωρίς μια διαφορά των 8 πόντων με σκορ, 10-2. Η ΑΕΚ ανέβασε στροφές όσο περνούσε ο χρόνος και κατάφερε να πάει το σκορ στην λήξη της πρώτης περιόδου, στο 18-12.

Στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά απ’ τον Παναθηναϊκό, αλλά όποτε μείωνε την «απόσταση» στο σκορ, οι Πράσινοι ξέφευγαν. Δυο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, η Ένωση είχε σταθεροποιήσει το παιχνίδι της και κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με ένα τρίποντο του Σάκοτα, κάνοντας το σκορ 28-29. Στην συνέχεια οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο με αποτέλεσμα να πάνε στο ημίχρονο με 32-31 σκορ, με την ΑΕΚ να βρίσκεται στο -1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε το ίδιο δυνατά όπως στην δεύτερη περίοδο, με αποτέλεσμα να μείνει κοντά στο σκορ, αλλά να πάρει και προβάδισμα για αρκετή ώρα στην τρίτη περίοδο. Ο Παναθηναϊκός δεν άφηνε να ξεφύγει η Βασίλισσα, με αποτέλεσμα να καταφέρει να μειώσει λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου κάνοντας το σκορ 51-52 υπέρ της Ένωσης.

Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και αποφασισμένα για να γυρίσει το παιχνίδι, κάτι που το έκανε μέσα σε λίγα λεπτά κάνοντας το σκορ 66-60, με μπροστάρη τον Καλάθη. Η Ένωση με τον Μαυροκεφαλίδη και τον Ούκιτς έριξαν την διαφορά και πάλι στο -2, γράφοντας το 66-64. Η ΑΕΚ προσπάθησε να πλησιάσει και πάλι στο σκορ, αλλά οι Πράσινοι πήραν την διαφορά με κάποια μεγάλα σουτ και κατάφεραν να πάρουν την νίκη με 81-72.

Η Βασίλισσα γνώρισε την ήττα απ’ τους Πράσινους παρότι έκανε πολύ μεγάλη προσπάθεια, που αν είχε περισσότερη πίστη προς την νίκη θα μπορούσε να είχε φύγει αυτή νικήτρια σήμερα απ’ το Κλειστό του ΟΑΚΑ. Ο Παναθηναϊκός έκανε το 2-1 στην σειρά των αγώνων, έχοντας στα δύσκολα σημεία του αγώνα, την βοήθεια των «γκρι». Επόμενο ραντεβού την Δευτέρα το απόγευμα στις 19:00 στο ΟΑΚΑ με γηπεδούχο την Ένωση.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 32-31, 51-52, 81-72.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 8, Ρίβερς 19 (2), Μποχωρίδης, Φώτσης, Παππάς 11 (1), Φελντέιν 5 (1), Γκιστ 3, Χαραλαμπόπουλος 1, Γκάμπριελ, Μπουρούσης 8, Καλάθης 26 (3).

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ούκιτς14 (2), ΜακΓκράθ 3 (1), Ελονού 5, Σάκοτα 7 (1), Βασιλειάδης, Μιλόσεβιτς 5 (1), Ντίξον 6, Λαρεντζάκης 3 (1), Νιούλεϊ 3 (1), Μαυροειδής 13, Μαυροκεφαλίδης 13.