28.9
17:36

Μοναδική Βασίλισσα!

Η Βασίλισσα του Βαγγέλη Ζιάγκου προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο κλειστό της Γλυφάδας. 81-78 το τελικό σκορ, με την ΑΕΚ να ταξιδεύει στη Θεσσαλονίκη το ερχόμενο Σάββατο και συγκεκριμένα στο Αλεξάνδρειο για να αντιμετωπίσει τον Άρη

Αρκετά δυναμικό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα στο κλειστό της Γλυφάδας εκεί όπου η ΑΕΚ πέρασε μπροστά και διατήρησε το προβάδισμα της μέχρι το 8′ όταν το Ρέθυμνο με συνεχόμενα τριποντά κατάφερε να μειώσει και τελικά να πάρει κεφάλι στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο έπεσε ο ρυθμός της ΑΕΚ, ενώ το Ρέθυμνο είχε απίστευτη ευστοχία ειδικά στα τρίποντα. Οι περιττές ενέργειες των Πολυτάρχου και Κάιλς δεν βοήθησαν στα πρώτα λεπτά, ωστόσο η Βασίλισσα γυρνώντας την άμυνα της σε man to man κατάφερα να μειώσει τη διαφορά στα τελευταία δευτερόλεπτα με τρίποντο του Σάκοτα.

Δείτε πως το AEK1924.gr σας μετέφερε live από το κλειστό της Γλυφάδας την αναμέτρηση

Μοιρασμένο το τρίτο δεκάλεπτο από τις δύο ομάδες ωστόσο η Ένωση κατάφερε να το τελειώσει με 4 βαθμούς μπροστά για να μπει με ψυχολογία στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η Βασίλισσα μας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης κράτησε σχεδόν σε όλη τη διάρκεια το σκορ υπέρ της και κατάφερε με αυτοθυσία και περίσσια ψυχή να πάρει την τεράστια νίκη

Διαιτητές: Γκόντας – Σώμος – Μπίκας

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 41-42, 64-60, 81-78

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παπαντωνίου 2, Κάιλς 16 (1), Σάκοτα 17 (4), Κασελάκης 12 (1), Πολυτάρχου 3 (1), Παπαδιονυσίου, Νίκολιτς 2, Ράιτ 10 (2), Καμπερίδης, Ουίλιαμσον 2, Τσιάκος 3, Σαρικόπουλος 14.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 8 (1), Κουμπούρας 9, Φιτζπάτρικ, Κάουνσιλ 23 (6/7 τρίποντα), Άλεν 8 (2), Καλαμπόκης 3 (1), Φαγιέ 14 (2), Σίνης 2, Χείλαρης 3 (1), Κράβιτς 8.