20.10
14:55

Έκοψε ταρίφα (3-0)

Για δεύτερο συνεχόμενο ματς η ΑΕΚ, με όργια του Πόποβιτς, απέδωσε καλό ποδόσφαιρο αλλά έκανε εκ νέου εκπτώσεις στο τελικό σκορ απέναντι στον Αγ. Νικόλαο. Πολλές οι χαμένες ευκαιρίες για τουλάχιστον 2-3 γκολ ακόμα. Ρολάρει η ομάδα παίζοντας στρωτό και ορθολογικό ποδόσφαιρο

Μετά από τρεις αγωνιστικές στο πρωτάθλημα και μια στο Κύπελλο οι παίκτες της ΑΕΚ κατάφεραν να μετατρέψουν σε γκολ τις ευκαιρίες που δημιούργησαν και παράλληλα να προσφέρουν θέαμα στους οπαδούς της ομάδας. Δύο γκολ ο Πόποβιτς, σκόρερ και ο Ντακόλ.

Για ακόμα ένα ματς η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που είχε τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο. Οι παίκτες του Αγίου Νικολάου είχαν κλειστεί στην άμυνα και προσπαθούσαν να βγουν στις αντεπιθέσεις, με τους Κιτρινόμαυρους να μην τους αφήνουν κανένα περιθώριο.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης οι παίκτες του Τραϊανού Δέλλα δημιούργησαν ευκαιρίες, οι οποίες όμως δεν κατέληξαν στα δίχτυα. Μάλιστα, οι Μπρέσεβιτς και Πόποβιτς ήταν οι ποδοσφαιριστές που έφτασαν κοντά στο γκολ αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Ότι δεν έκαναν οι Κιτρινόμαυροι μέχρι το 28ο λεπτό κατάφερε να το πραγματοποιήσει ο Πόποβιτς, ο οποίος άνοιξε το σκορ και έδωσε προβάδισμα στην Ένωση. Ο Κορδέρο σέντραρε, ο Μπρέσεβιτς βρήκε τη μπάλα όσο έπρεπε και αυτή τελικά έφτασε στον Πόποβιτς, που δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ.

Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Δέλλα συνέχισαν να πιέζουν, να βρίσκονται συνεχώς στην επίθεση, ωστόσο δεν κατάφεραν να πετύχουν ένα δεύτερο γκολ.

Για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα η ΑΕΚ ανέβασε στο δεύτερο ημίχρονο ακόμα περισσότερο το ρυθμό της. Οι παίκτες του Τραίανού Δέλλα μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και έδειξαν αποφασισμένοι να ανεβάσουν το δίχτυ του σκορ.

Στο 59ο λεπτό ο Πόποβιτς σκόραρε για δεύτερη φορά και διπλασίασε τα γκολ της Ένωσης, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ μόλις τρία λεπτά αργότερα ο Ντακόλ με βολ πλανέ έκανε το 3-0 και ξεσήκωσε τον κόσμο της ΑΕΚ.

Από εκεί και πέρα η Ένωση συνέχισε να δημιουργεί ευκαιρίες, ωστόσο δεν κατάφερε να σκοράρει για τέταρτη φορά.

ΑΕΚ (Δέλλας): Καραγκιολίδης, Πεταυράκης, Αργυρίου, Σταθάκης (66’ Τσούπρος), Ρόβας, Γεωργέας, Κορδέρο, Πόποβιτς, Ντακόλ, Γροντής (73’ Παληαρούτρας), Μπρέσεβιτς(85’ Τσεβάς)

Άγιος Νικόλαος (Στάθης): Μπρόκος, Πυγιάκης, Μουτάκης, Κοκολάκης,Ιασωνίδης, Χρηστάκης (73’ Σταυρακάκης), Χατζάη (46’ Γκέκας), Φαγάς, Λεπτοκαρύδης, Κοκολάκης Γ, Καρνιάτης