23.1
17:35

Πρόκριση για την «ΑΕΚ της Καρδιάς»

«Τεράστια» πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδος με 3-1 για την ΑΕΚ απέναντι στο Κολλέγιο – Με Φοίνικα Σύρου η συνέχεια στη διοργάνωση

Εντυπωσιακό ήταν από το ξεκίνημά του παιχνιδιού ανάμεσα στην ΑΕΚ και το Κολλέγιο. Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν αμέσως προβάδισμα στο σκορ, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν σιγά σιγά να μειώσουν τη διαφορά και να κυνηγήσουν το σετ. Τελικά το πρώτο σετ έληξε 31-30, κάτι που αποδείκνυε το ότι και οι δύο ομάδες θα πάλευαν μέχρι το τέλος για την πρόκριση.

Το δεύτερο σετ δεν κύλησε ιδανικά για την Ένωση. Από τη στιγμή που οι παίκτες του Γιώργου Κλαρούδα έμειναν πίσω στο σκορ δεν κατάφεραν να ανακτήσουν τις δυνάμεις τους και να πάρουν ξανά το προβάδισμα. Αυτός ήταν και ο λόγος που το Κολλέγιο έκανε το 1-1 στα σετ, κατακτώντας το δεύτερο με 25-19.

Το χαμένο σετ «ξύπνησε» τους παίκτες της ΑΕΚ, που βρήκαν ξανά το ρυθμό τους και κατάφεραν με σχετική ευκολία να πάρουν το τρίτο σετ με 25-19 και να κάνουν το 2-1.

Στο τελευταίο σετ μίλησε η ψυχή της ΑΕΚ. Οι αθλητές του Κλαρούδα μπήκαν μέσα για να κερδίσουν και να πάρουν την πρόκριση και αυτό έκαναν. Δεν άφησαν σε κανένα σημείο τον αντίπαλο να πάρει υπεροχή και με σκορ 25-19 κάνανε το 3-1

Τα σετ: 33-31, 19-25, 25-19, 25-19