08.5
21:00

Καθάρισαν και περιμένουν…

Η ομάδα Χάντμπολ επικράτησε στο κλειστό του Βύρων με 31-29 του ΠΑΟΚ αλλά μετά την νίκη του Διομήδη απέναντι στον Δούκα η κατάκτηση του τίτλου φαίνεται εξαιρετικά δύσκολη. Καλή εμφάνιση από τους παίχτες αλλά παραλίγο να χαλάσουν ότι είχαν χτίσει στο φινάλε.

Η Α.Ε.Κ ήταν η καλύτερη ομάδα και αυτό φάνηκε από την έναρξη του παιχνιδιού αλλά κάποια επιπόλαια λάθη έφερναν τον ΠΑΟΚ κοντά στο σκορ. Η τελευταία στιγμή που ο Δικέφαλος του Βορρά ισοφάρισε ήταν το 13-13 στο 25′.

Με την έναρξη της επανάληψης όπως συνηθίζει η Ένωση ανέβασε κατακόρυφα ρυθμούς και με αρχισκόρερ τον Μπακαούκα άνοιξε την διαφορά στα 9 γκολ (25-16) γύρω στο 42′. Κάπου εκεί οι Μάγκες επαναπαύτηκαν και νομίζοντας πως το ματς είχε τελειώσει έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να επιστρέψουν.

Τελικά στις λεπτομέρειες οι παίχτες του Γιάννη Αρβανίτη ήταν πιο αποτελεσματικοί και πήραν μία σημαντική νίκη. Πλέον ο ΠΑΟΚ πρέπει να νικήσει στο Άργος τον Διομήση ώστε η Ένωση να αποκτήσει ελπίδες τίτλου σε συνδυασμό με δικιά της νίκη στην επαρχιακή πόλη την τελευταία αγωνιστική.

Τα δεκάλεπτα: 5-3, 12-9, 15-13 (ημχ.), 23-16, 28-24, 31-29

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης) Καφφάτος, Μπακαούκας 11, Γεωργιάδης 8, Γιαννόπουλος, Βακάλης 1, Κουλούρης, Κόντης, Συγγάρης, Ασαρίδης 2, Οικονόμου, Τσαούσης 5, Ζαχάρης, Παπαδόπουλος, Μαξίμοβιτς 4,

ΠΑΟΚ (Στέλιος Υετίων): Παλάσκας 6, Γουργούμης, Κοκκώνης 5, Κνέζεβιτς, Αποστολίδης 1, Πετρίδης 2, Ανγκελόφσκι 5, Ιωαννίδης 5, Τσακίρης, Τσίλης, Σεβαστίδης 2, Τάτσης, Κεσίδης 2, Πίτσιος 1. Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, δίλεπτα: 6-9, πέναλτι: 4/4-3/4, Κόκκινες: 3:32 Παπαδόπουλος, 53:29 Τάτσης (για επικίνδυνο παιχνίδι).